Yusuf Has Hacip – Kutadgu Bilig Açıklaması ve Günümüz Türkçesine Çevirisi

Yusuf Has Hacip – Kutadgu Bilig Açıklaması ve Günümüz Türkçesine Çevirisi

Yusuf Has Hacip – Kutadgu Bilig Açıklaması ve Günümüz Türkçesine Çevirisi

 *Yapıtta 6,962 satır vardır. “Bul” kısmına sayı yazarak satır numarasına dayalı arama da yapabilirsiniz.

Yusuf Has Hacip - Kutadgu Bilig Çevirisi TDHD

wdt_ID Özgün Metin İçinden Arama Yap Açıklamalar Arasından Arama Yap
1 1-Teŋri Azze Ve Celle ögdisin ayur. Tanrı Azze Ve Celle'nin övgüsünü söyler.
2 2-Bayat atı birle sözüg başladım, törütgen egidgen keçürgen idim Yaratan, yetiştiren ve bağışlayan Rabbim olan Tanrı'nın adı ile söze başladım.
3 3-Üküş ögdi birle tümen miŋ senâ, uğan bir bayatka aŋar yok fenâ Kadir ve bir olan Tanrı'ya çok hamd ve binlerce sena olsun; onun için ölüm (fânilik) yoktur.
4 4-Yağız yer yaşıl kök kün ay birle tün, törütti halâyık öd üdlek bu kün Kara yer ile mavî göğü, güneş ile ayı, gece ile gündüzü, zaman ile zamaneyi ve varlıkları o yarattı.
5 5-Tiledi törütti bu bolmış kamuğ, bir ök bol tedi boldı kolmış kamuğ İstedi ve bütün bu varlıkları yarattı; bir kere "ol!" dedi, bütün diledikleri oldu.
6 6-Kamuğ barça muŋluğ törütülmişi, muŋı yok idi bir aŋar yok eşi Bütün bu yaratılmış olanlar ona muhtaçtır; muhtaç olmayan yalnız Tanrı'dır; onun eşi yoktur.
7 7-Ay erklig uğan meŋü muŋsuz bayat, yaramaz seniŋdin adınka bu at Ey güçlü, kadir, sonsuz ve cömert olan Tanrı, senden başkasına bu ad yakışmaz.
8 8-Uluğluk saŋa ol bedüklük saŋa, seniŋdin adın yok saŋa tuş teŋe Ululuk ve büyüklük sana özgüdür; sana eş ve denk olan başka biri yoktur.
9 9-Aya ber birikmez saŋa bir adın, kamuğ aşnuda sen sen öŋdün kedin Ey bir olan Tanrı, bir başkası sana ortak koşulamaz; başta her şeyden evvel ve sonda her şeyden sonra sensin.
10 10-Sakışka katılmaz seniŋ birlikiŋ, tüzü neŋke yetti bu erkliglikiŋ Senin birliğin hesaba gelmez; bu kudretin her şeye hakimdir.
Özgün Metin İçinden Arama Yap Açıklamalar Arasından Arama Yap

ŞU SÖZLÜKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1-TDH SÖZLÜĞÜ  2-TÜRKÇE ÇOCUK ADLARI SÖZLÜĞÜ  3-ARAPÇA-FARSÇA ADLAR 4-GÖKTÜRKÇE SÖZLÜK 5-BİLİM DALLARI SÖZLÜĞÜ  6-HUKUK TERİMLERİ  7-TIP TERİMLERİ 8-TÜRK TARİHİ VE SÖYLENCELERİ 9-OSMANLICA-TÜRKÇE SÖZLÜK 10-ATASÖZLERİ VE DEYİMLER SÖZLÜĞÜ 11- EDEBİYAT TERİMLERİ 12-Divan-ı Lügat’it Türk Sözlüğü 13- YAZIM KILAVUZU 14-KÖKENBİLİM SÖZLÜĞÜ 15-ARGO SÖZLÜĞÜ 16-Kutadgu Bilig Çevirisi 17-Divan-ı Hikmet Çevirisi

Yusuf Has Hacip – Kutadgu Bilig Açıklaması ve Günümüz Türkçesine Çevirisi:

Yusuf Has Hacip Kutadgu Bilig özellikleri, kutadgu bilig oku, kutadgu bilig pdf, özellikleri,  içeriği, yapısı.