Tıp Terimleri Sözlüğü, temel tıp terimleri, tıp terimleri ve anlamları

Tıp Terimleri Sözlüğü, Temel Tıp Terimleri

Tıp Terimleri Sözlüğü, Temel Tıp Terimleri

Tıp Terimleri Sözlüğü

Sa. Tıp Terimi Anlamı-Açıklaması
1 a ANLAMI-AÇIKLAMASI: ... yokluğu, ... sız
2 abnormalite ANLAMI-AÇIKLAMASI: Olağandışılık; kusur, bozukluk
3 abazi ANLAMI-AÇIKLAMASI: Yürüyememe
4 abdomen ANLAMI-AÇIKLAMASI: Karın
5 abdominal ANLAMI-AÇIKLAMASI: Karınla ilgili
6 abdusens ANLAMI-AÇIKLAMASI: Dışaçekme
7 abdüksiyon ANLAMI-AÇIKLAMASI: Dışaçekim
8 abdüktör ANLAMI-AÇIKLAMASI: Dışaçeken, uzaklaştırıcı
9 aberan ANLAMI-AÇIKLAMASI: Sapkın cinsel; olağandışı
10 aberasyon ANLAMI-AÇIKLAMASI: Sapma, sapkınlık, sapıklık cinsel

ŞU SÖZLÜKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1-TDH SÖZLÜĞÜ  2-TÜRKÇE ÇOCUK ADLARI SÖZLÜĞÜ  3-ARAPÇA-FARSÇA ADLAR 4-GÖKTÜRKÇE SÖZLÜK 5-BİLİM DALLARI SÖZLÜĞÜ  6-HUKUK TERİMLERİ  7-TIP TERİMLERİ 8-TÜRK TARİHİ VE SÖYLENCELERİ 9-OSMANLICA-TÜRKÇE SÖZLÜK 10-ATASÖZLERİ VE DEYİMLER SÖZLÜĞÜ 11- EDEBİYAT TERİMLERİ 12-Divan-ı Lügat’it Türk Sözlüğü 13- YAZIM KILAVUZU 14-KÖKENBİLİM SÖZLÜĞÜ 15-ARGO SÖZLÜĞÜ 16-Kutadgu Bilig Çevirisi 17-Divan-ı Hikmet Çevirisi

Prof. Döşoğlu, bazı hekimlerin doğaüstü ve gizemci görünme isteğiyle karşı çıkmasına rağmen, tıp dilinin Türkçeleştirilmesinin, hekimin dediğini hastanın anlamasını sağlamak için önemli ve gerekli olduğunu savundu.

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nöroşirürji Anabilim Dalı Öğretim üyesi ve Türk Nörşirürji Derneği Nöroşirürji Sözcükleri Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Murat Döşoğlu, bir kaç yıldır bazı kesimlerce sürdürülen tıp dilinin Türkçeleştirilmesi çalışmalarında önemli aşamalar sağlandığını açıkladı.

Türk Nöroşirürji Derneği’nin çeşitli girişimleri olduğunu anlatan Döşoğlu, beyin cerrahları olarak bu alanı yabancı terimlerden arındırmak için “Nöroşirürji Sözcükleri Çalışma Grubu” oluşturduklarını; derneğe kayıtlı uzman ve öğretim üyesi yaklaşık bin kişinin konu hakkında bilgilendirildiğini söyledi.

TÜRKÇE TERİM KILAVUZU İNTERNETTE

Döşoğlu, “Nöroşirürjide Yazım, Eğitim ve Öğretim için Türkçe Terim Kılavuzu” hazırladığını ifade ederek, kılavuzun basıldığını ve üyelere ücretsiz gönderildiğini, ayrıca internette de kullanıma açıldığını ifade etti.

Kılavuzun, bir sözlük biçiminde olmadığını, internette “TND-dil@yahoogroups.com” ismi ile dil konusunda sohbet edilebilecek bir sayfa oluşturulduğunu ve üyelerin konu ile ilgili tartışmalarına imkan sağlandığını anlatan Döşoğlu, çalışmanın amacının özellikle Türkçesi olan ve kullanımı kabul görmüş terimlerin, yazılarda ve konuşmalarda kullanılmasının yaygınlaştırılması olduğunu dile getirdi.

Tıp terimleri ve anlamları, Tıp terimleri sözlüğü indir, en çok kullanılan tıbbi terimler, Tıp terimleri sözlüğü pdf, Tıp terimleri sözlüğü Türkçe, Tıp terimleri dersi, Tıp terimleri sözlüğü satın al, Tıp dili çeviri, Tıp terimleri ve anlamları, Tıp terimleri sözlüğü Türkçe, Tıp terimleri sözlüğü satın al, Tıp dili çeviri, en çok kullanılan tıbbi terimler, İngilizce tıbbi terimler sözlüğü pdf, Tıp terimleri hangi dil, Tıp dili nedir, Tıp terimleri ve anlamları, Tıp terimleri sözlüğü satın al, Tıp dili çeviri, Tıp terimleri sözlüğü indir, tıbbi terimler sözlüğü pdf, Tıp dili hangi dildir, en çok kullanılan tıbbi terimler, Tıp terimleri dersi